Choroby zboża podsumowanie


Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zbóż zgnilizna twardzikowa

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w rzeczy samej ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy zbożowe. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności bądź akceptacji na kluczowe szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma asekuracji.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


noavatar.png
Domin 2019-10-19

Obecnie niemal rok po ślubie zostali dziadkami urzekającej córeczki, tudzież po dwóch latkach młodzika.